Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zdrowie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zdrowie. Pokaż wszystkie posty

piątek, 4 marca 2011

GREP w InDesign

Z przyjemnością informuję, że na polskim rynku ukazała się książka „GREP w InDesign” autorstwa Marka Włodarza. Jest mi tym bardziej miło, że mam w tym przedsięwzięciu swój wkład, choć naprawdę niewielki. Oto fragment przedmowy:
Począwszy od wersji CS3, Adobe InDesign dysponuje potężnym narzędziem edycyjnym - wyszukiwaniem i zastępowaniem tekstu przy użyciu wyrażeń regularnych. Nie da się przecenić wynikającej stąd możliwości zautomatyzowania zadań, które dotąd można było wykonać tylko ręcznie lub zewnętrznymi narzędziami.
Wyrażenia regularne są jednak na tyle złożone, że trudno z nich skorzystać bez przygotowania i nauki. Sam InDesign jest praktycznie pozbawiony wskazówek na ten temat, a i niewiele więcej można znaleźć w dostępnych podręcznikach. Książka ta ma na celu wypełnić tę lukę.
Choć zamieściłem w niej dziesiątki przykładów, książka nie zawiera (i nie może) rozwiązań wszystkich problemów, które można napotkać przy pracy nad tekstem. Wskazuje jednak kierunki, w których można szukać tych rozwiązań, a także niebezpieczne rafy i mielizny, które trzeba się nauczyć omijać.
W trzy dni wykonać pracę, która dotychczas zajmowała trzy tygodnie? Tak, to jest możliwe, a przedstawione w książce koncepcje i narzędzia stanowią część rozwiązania.
Szczegóły są dostępne na stronie wydawcy. Książkę zamierzam przeczytać w najbliższym czasie, więc spodziewajcie się recenzji :)

sobota, 28 lutego 2009

Dlaczego ludzie myślą, że mam dużo wolnego czasu?

środa, 3 września 2008

Wakacje, wakacje...

...rządzą się swoimi prawami, i tym wytłumaczę brak aktywności w ostatnim czasie :). Tytułem nadrobienia strat:
  • 22 sierpnia wyszedł iPhone. Tego samego dnia stałem się jego (raczej) szczęśliwym posiadaczem. Co martwi to przede wszystkim krótki czas trzymania baterii... ale to temat na osobny wpis

  • 29 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie ACSUG. Tym razem było dość kameralnie, całe spotkanie poświęcone fotografii. Szczególnie spodobało mi się wystąpienie p. Piotra Knapa, dotyczące podstaw obróbki zdjęć w Photoshopie.

  • Quark 8 ściągnięty. Rozpoczynam przyglądanie się, aczkolwiek już na wstępie przyznam — nie powala. I dalej nie ma możliwości tworzenia skryptów pod Windows! Przecież to jakaś paranoja... jesteśmy w XXI wieku!

  • DearAdobe.com to witryna na której można wylać swoje żale dotyczące aplikacji produkowanych przez Adobe. Podobno wielkie A przygląda się z uwagą i będzie wykorzystywać zgromadzone zastrzeżenia do ulepszenia swoich produktów.