Pokazywanie postów oznaczonych etykietą nowości. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą nowości. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 14 kwietnia 2009

Recenzja Real World InDesign CS3

Na stronie polskiej Adobe User Group znalazła się recenzja książki Real World InDesign CS3 mojego autorstwa. Zapraszam do zapoznania się z nią.

piątek, 23 stycznia 2009

Strona fanów Andrzeja Tomaszewskiego

Pan Andrzej Tomaszewski, wyśmienity polski typograf i projektant książek, doczekał się własnego fanklubu w internecie. Pod adresem http://www.andrzejtomaszewski.pl/ znajdziemy galerię projektów oraz zbiór esejów na tematy związane z typografią. Polecam!

niedziela, 21 września 2008

InDesign CS4 już na Amazon.com

Jak podaje serwis AppleInsider, największa księgarnia internetowa, Amazon.com, udostępniła stronę programu InDesign CS4. Co ciekawe, premiera całego pakietu została zapowiedziana przez Adobe na 23 września, a więc jest dopiero przed nami. Najprawdopodobniej doszło do pomyłki — obecnie strona jest zdjęta z serwisu. Niemniej, AppleInsider opublikował zrzuty ekranów z opisem funkcji udostępnianych przez najnowszego InDesigna (tu).

środa, 3 września 2008

Wakacje, wakacje...

...rządzą się swoimi prawami, i tym wytłumaczę brak aktywności w ostatnim czasie :). Tytułem nadrobienia strat:
  • 22 sierpnia wyszedł iPhone. Tego samego dnia stałem się jego (raczej) szczęśliwym posiadaczem. Co martwi to przede wszystkim krótki czas trzymania baterii... ale to temat na osobny wpis

  • 29 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie ACSUG. Tym razem było dość kameralnie, całe spotkanie poświęcone fotografii. Szczególnie spodobało mi się wystąpienie p. Piotra Knapa, dotyczące podstaw obróbki zdjęć w Photoshopie.

  • Quark 8 ściągnięty. Rozpoczynam przyglądanie się, aczkolwiek już na wstępie przyznam — nie powala. I dalej nie ma możliwości tworzenia skryptów pod Windows! Przecież to jakaś paranoja... jesteśmy w XXI wieku!

  • DearAdobe.com to witryna na której można wylać swoje żale dotyczące aplikacji produkowanych przez Adobe. Podobno wielkie A przygląda się z uwagą i będzie wykorzystywać zgromadzone zastrzeżenia do ulepszenia swoich produktów.

sobota, 7 czerwca 2008

Zmienne tekstowe w ID CS3 — wprowadzenie

Jedną z najważniejszych funkcji, które pojawiły się w InDesignie CS3 są tzw. zmienne tekstowe. Co to jest? Zmienna tekstowa to element tekstu, który wstawiony do dokumentu zmienia się automatycznie w zależności od kontekstu w którym się znajduje. Na przykład, zmienna Last Page Number (numer ostatniej strony), jak sama nazwa wskazuje, wyświetla numer ostatniej strony. Jeżeli dodać lub usunąć strony, zmieni się automatycznie, bez potrzeby jakiejkolwiek interwencji ze strony użytkownika.
W serii najbliższych wpisów postaram się przybliżyć typy zmiennych tekstowych dostępnych w InDesignie. Pokażę też przykłady w jaki sposób mogą przyspieszyć pracę i pomóc unikać błędów.

piątek, 30 maja 2008

Nowy Quark

Firma Quark ogłosiła ukończenie prac nad kolejną wersją programu QuarkXPress (www.quark.waw.pl). O nowościach i tak można przeczytać w wielu innych miejscach, więc nie będę tego powtarzał. Zamiast tego garść refleksji:
  • Nie wiadomo po co włączono Interactive Designera (do produkcji www i flash). Znacie kogoś, kto tego używa?

  • Moje zaciekawienie wzbudziła funkcja obsługi wysuniętych znaków (optyczne wyrównanie marginesów, wysunięte punktory itp.) — konfigurowalna! Dlaczego ID jeszcze tego nie ma?

  • Sporo udogodnień jest zwyczajnie zerżniętych od Adobe, albo zostało wymuszone upływem czasu (wow! wreszcie można przeciągać myszką pliki, które mają być zaimportowane do projektu!)

  • Niestety, nic nie wiadomo na temat automatyzacji... więc pewnie pod tym względem nic się nie zmieniło. Szkoda, bo nie wszyscy używają Maczków (skrypty do Quarka można pisać tylko w AppleScript, pod MacOS).


Jak tylko będzie dostępna wersja próbna, obejrzę ją sobie i przekażę wrażenia.

środa, 28 maja 2008

Adobe udostępnia wersje beta

Na stronie labs.adobe.com są umieszczone wersje beta Dreamweavera i Fireworks. Czekam na ID, PS i AI ;), ale zapewne jeszcze trochę to potrwa...