Pokazywanie postów oznaczonych etykietą adobe. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą adobe. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 24 maja 2011

Eksportowanie PDFów w tle w InDesign CS5 - część II.

Mimo, że eksport do pliku PDF w tle możemy kontrolować za pomocą odpowiednich elementów interfejsu użytkownika w InDesign CS5 (tak jak opisałem to w poprzednim wpisie) nie każdemu odpowiada te nowe zachowanie. Co więcej, zwłaszcza w wypadku systemu Mac OS X powszechne są doniesienia o problemach (zawieszanie się programu itp.).

Całe szczęście, jeżeli chcemy wyłączyć eksportowanie w tle i przywrócić dawny sposób działania, nie ma najmniejszego problemu! Należy utworzyć pusty plik o nazwie „DisableAsyncExports.txt” i umieścić w katalogu w którym znajduje się plik wykonywalny InDesigna.

  • Na Mac OS X należy w Finderze przejść do teczki w której zainstalowany jest InDesign, ctrl-kliknąć na Adobe InDesign CS5.app a następnie wybrać Show Package Content (Pokaż zawartość), w nowootwartym oknie przejść do teczki Contents/MacOS/ i w niej umieścić utworzony plik
  • Na Windows wystarczy przejść do katalogu w którym zainstalowany został InDesign i w nim umieścić plik o którym mowa.

InDesign sprawdza istnienie pliku za każdym razem kiedy ma zacząć eksport do PDF. Fakt ten został wykorzystany przez  Marijan Tompa który napisał skrypt dodający do menu File pozycję sterującą sposobem eksportowania do pliku PDF. Skrypt można pobrać tu.

UWAGA: (dot. użytkowników Windows 7 i Vista) ponieważ skrypt ten działa wewnątrz katalogu z zainstalowanym programem, nie zadziała, jeżeli w systemie włączona opcja User Account Control.

W następnym wpisie zaprezentuję kolejne rozwiązanie, przywracające dawny sposób działania eksportu.

poniedziałek, 23 maja 2011

Eksportowanie PDFów w tle w InDesign CS5.

Jedną z nowości w InDesign CS5 jest eksportowanie PDFów w tle, bez przerywania pracy użytkownika. Choć wydaje się to ciekawą ideą, spotkałem się z informacjami o zawieszaniu się programu i innych związanych problemach. Poza tym, jak sam zauważyłem, trudno zorientować się kiedy eksport się zakończył i można np. wysłać plik do korekty.
Jeżeli chcemy śledzić postęp eksportu, włączmy paletę „Background Taks”:
Naszym oczom ukaże się pusta paleta. Kiedy wywołamy eksport do pliku pdf, pojawi się w niej na ten temat odpowiednia informacja:
Jednakże paleta wymaga miejsca na ekranie i trzeba pamiętać o jej włączeniu... Zazwyczaj chcemy przecież tylko wiedzieć, czy eksport już się zakończył. Całe szczęście, jest inny sposób: w górnej belce okna programu (tam gdzie znajduje się menu, a także ikonki typu „Otwórz Bridge”) w momencie gdy wykonywane jest jakieś zadanie w tle, pojawia się ikonka:
W momencie kiedy eksport zakończy się, rzecz jasna ikonka znika.
Tyle na dziś, jutro zaś trochę więcej informacji nt. jak w ogóle wyłączyć ten „ficzer” :)

piątek, 4 marca 2011

GREP w InDesign

Z przyjemnością informuję, że na polskim rynku ukazała się książka „GREP w InDesign” autorstwa Marka Włodarza. Jest mi tym bardziej miło, że mam w tym przedsięwzięciu swój wkład, choć naprawdę niewielki. Oto fragment przedmowy:
Począwszy od wersji CS3, Adobe InDesign dysponuje potężnym narzędziem edycyjnym - wyszukiwaniem i zastępowaniem tekstu przy użyciu wyrażeń regularnych. Nie da się przecenić wynikającej stąd możliwości zautomatyzowania zadań, które dotąd można było wykonać tylko ręcznie lub zewnętrznymi narzędziami.
Wyrażenia regularne są jednak na tyle złożone, że trudno z nich skorzystać bez przygotowania i nauki. Sam InDesign jest praktycznie pozbawiony wskazówek na ten temat, a i niewiele więcej można znaleźć w dostępnych podręcznikach. Książka ta ma na celu wypełnić tę lukę.
Choć zamieściłem w niej dziesiątki przykładów, książka nie zawiera (i nie może) rozwiązań wszystkich problemów, które można napotkać przy pracy nad tekstem. Wskazuje jednak kierunki, w których można szukać tych rozwiązań, a także niebezpieczne rafy i mielizny, które trzeba się nauczyć omijać.
W trzy dni wykonać pracę, która dotychczas zajmowała trzy tygodnie? Tak, to jest możliwe, a przedstawione w książce koncepcje i narzędzia stanowią część rozwiązania.
Szczegóły są dostępne na stronie wydawcy. Książkę zamierzam przeczytać w najbliższym czasie, więc spodziewajcie się recenzji :)

piątek, 11 lutego 2011

Getting started with Flex 4

Adobe udostępniło darmowego ebooka pt „Getting started with Flex 4”. Można ściągnąć go ze strony Adobe.
Myślę, że z czystym sercem mogę polecić go osobom, które nie znają jeszcze narzędzi Adobe. Książka jest niezłym wprowadzeniem do czwartej wersji Flexa i Flash Buildera. Jak sam tytuł wskazuje – jest to pozycja przeznaczona dla początkujących, osoby pracujące na co dzień z Flexem raczej nie znajdą tu nic interesującego.

Tytuł: Getting Started with Flex 4
Autorzy: Jeanette Stallons, Andrew Shorten, Vince Genovese
Wydawca: O'Reilly Media Inc.
Seria: Adobe Developer Library
ISBN: 978-0-596-80411-4

sobota, 26 czerwca 2010

Krzywienie przez spłaszczanie :D

Czasem zdarza się, że w przygotowywanej przez nas pracy musimy zamienić tekst na krzywe (tak, by w wynikowym pliku np. pdf albo eps nie znalazły się żadne fonty). InDesign udostępnia narzędzie służące do takich zamian. Jest ono dostępne w menu Type (Type –> Create outlines) gdy zaznaczymy tekst, moim zdaniem jednak jest niewygodne – pozbawia nas oryginalnego tekstu, co utrudnia ewentualną późniejszą edycję. Poza tym czasem nie działa jak należy z powodu błędów w jego implementacji (np. nie uwzględnia podkreślenia albo przekreślenia tekstu!).


Z tego powodu powstała sztuczka, którą teraz przedstawię. Wykorzystuję w niej fakt, że przy spłaszczaniu przezroczystości InDesign automatycznie może zamienić tekst na krzywe na całej stronie. Domyślnie takie zachowanie jest wyłączone. Aby włączyć je muszę stworzyć nowe ustawienie spłaszczania przezroczystości (flattener preset): Wchodzę w menu Edit –> Transparency Flattener Presets…:


Następnie tworzę nowe ustawienie, klikając na przycisk New…:



Pojawia się okienko definicji nowego ustawienia spłaszczania przezroczystości. Nadaję nazwę (np. „krzywienie”, Raster/Vector Balance ustawiam na 100%, Line Art and Text Resolution na 1200 ppi, Gradient and Mesh Resolution na 300 ppi. Następnie zaznaczam najistotniejszą opcję: Convert All Text to Outlines. Nie zaszkodzi również zaznaczenie Convert All Strokes to Outlines:



Oczywiście klikam OK. W tym momencie mam już gotowe ustawienie spłaszczania przezroczystości. Muszę jeszcze dodać przezroczystość, najlepiej taką, która nie wpłynie na wygląd mojej pracy… Rozwiązanie jest bardzo proste: na samym wierzchu (najlepiej na osobnej warstwie) dodaję duży prostokąt o rozmiarach strony, bez obrysu, o kolorze wypełnienia „Paper”. Następnie w palecie Effects dla nowoutoworzonego prostokątu nadaję tryb mieszania „Multiply”. W ten sposób uzyskuję przezroczystość wymuszającą krzywienie, a jednocześnie nie zmieniającą mi wyglądu pracy.


Pozostaje wyeksportować pracę do formatu, który nie obsługuje przezroczystości, np. EPS albo PDF 1.3. W opcjach eksportu należy wybrać jako ustawienie spłaszczania „krzywienie”, po to, by rzeczywiście przy eksporcie nastąpiła zamiana tekstu na krzywe:

WAŻNE! Ten sposób działa we wszystkich wersjach InDesigna do CS4. Jednakże w wersji CS5 na skutek zmian w pracy spłaszczacza przezroczystości nie zadziała!, mimo, że paleta „Flattener preview” będzie pokazywać tekst zamieniony na krzywe. Przezroczystość na stronę należy wtedy dodać w inny sposób, np. tak: dodajemy gdzieś na marginesie możliwie małą kropkę (stopień pisma 0,1pt) korzystającą z tinty czarnej farby (0,01%) a następnie nad tą kropką umieszczamy możliwie mały prostokąt 100% K o przezroczystości ustawionej na 0,01%. W tym momencie wymuszamy działanie modułu spłaszczania przezroczystości.

sobota, 5 czerwca 2010

Tabela i grafika

Dostałem mailem następujące zapytanie: Jak w jednej komórce tabelki umieścić grafikę i tekst?
Otóż wbrew pozorom jest to dość łatwe :).
Zacznijmy od tego, że komórka w tabeli zachowuje się pod wieloma względami podobnie do ramki tekstowej; między innymi można w niej umieścić obiekty wewnątrz wątku tekstowego – tzw. obiekty zakotwiczone (anchored objects). Wystarczy ustawić się kursorem tekstowym wewnątrz komórki i wstawić grafikę (ctrl-d), a następnie dodać tekst, np:


Jeżeli chcę umieścić tekst (np. tytuł lub podpis) na obrazku zaznaczam go czarną strzałką i udaję się do menu Object->Anchored Object->Options...:

W opcjach obiektu zaktowiczonego wybieram Above line, a następnie ustawiam odległość następnej lini od obiektu na ujemną wartość:

Dobrze jest włączyć sobie podgląd (Preview), wtedy wyraźnie widać co się dzieje :)

niedziela, 21 września 2008

InDesign CS4 już na Amazon.com

Jak podaje serwis AppleInsider, największa księgarnia internetowa, Amazon.com, udostępniła stronę programu InDesign CS4. Co ciekawe, premiera całego pakietu została zapowiedziana przez Adobe na 23 września, a więc jest dopiero przed nami. Najprawdopodobniej doszło do pomyłki — obecnie strona jest zdjęta z serwisu. Niemniej, AppleInsider opublikował zrzuty ekranów z opisem funkcji udostępnianych przez najnowszego InDesigna (tu).

środa, 3 września 2008

Wakacje, wakacje...

...rządzą się swoimi prawami, i tym wytłumaczę brak aktywności w ostatnim czasie :). Tytułem nadrobienia strat:
  • 22 sierpnia wyszedł iPhone. Tego samego dnia stałem się jego (raczej) szczęśliwym posiadaczem. Co martwi to przede wszystkim krótki czas trzymania baterii... ale to temat na osobny wpis

  • 29 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie ACSUG. Tym razem było dość kameralnie, całe spotkanie poświęcone fotografii. Szczególnie spodobało mi się wystąpienie p. Piotra Knapa, dotyczące podstaw obróbki zdjęć w Photoshopie.

  • Quark 8 ściągnięty. Rozpoczynam przyglądanie się, aczkolwiek już na wstępie przyznam — nie powala. I dalej nie ma możliwości tworzenia skryptów pod Windows! Przecież to jakaś paranoja... jesteśmy w XXI wieku!

  • DearAdobe.com to witryna na której można wylać swoje żale dotyczące aplikacji produkowanych przez Adobe. Podobno wielkie A przygląda się z uwagą i będzie wykorzystywać zgromadzone zastrzeżenia do ulepszenia swoich produktów.

poniedziałek, 16 czerwca 2008

EZDistill 1.5

Skończyłem prace nad skryptem EZDistill 1.5 do InDesigna CS3.

Przeznaczenie skryptu:
Skrypt zapisuje bieżący dokument lub bieżącą książkę do wybranego przez użytkownika pliku PostScriptowego, a następnie woła Distillera i destyluje plik PS do PDFa w wybranej przez użytkownika lokalizacji.

Wymagania:
InDesign CS3, Distiller 8.1 (wcześniejsze też powinny działać, ale nie testowałem). Niestety — obecnie tylko pod WinXP (nie mam Maca, żeby napisać i przetestować kod wołający Destylarkę)

Ale po co to?
Niektórzy detepowcy uważają, że najlepszy sposób generowania pdfów prowadzi przez plik PostScriptowy. Z pewnością da się w ten sposób uzyskać możliwie mało miejsca zajmujący plik. Poza tym, jest to jedyny sposób na uzyskanie PDFa w skali szarości w sytuacji, kiedy pliki umieszczone w dokumencie InDesigna są w innych przestrzeniach barwnych.
Skrypt automatyzuje czynności związane z przygotowaniem PDFa i pozwala zaoszczędzić czas i kliknięcia myszki :)

Zmiany od ostatniej wersji:
Obsługa książek

Jeżeli ktoś jest zainteresowany skryptem — proszę o kontakt mailem. Odpowiem tak szybko jak możliwe.

środa, 28 maja 2008

Adobe udostępnia wersje beta

Na stronie labs.adobe.com są umieszczone wersje beta Dreamweavera i Fireworks. Czekam na ID, PS i AI ;), ale zapewne jeszcze trochę to potrwa...