Czasem zdarza się, że w przygotowywanej przez nas pracy musimy zamienić tekst na krzywe (tak, by w wynikowym pliku np. pdf albo eps nie znalazły się żadne fonty). InDesign udostępnia narzędzie służące do takich zamian. Jest ono dostępne w menu Type (Type –> Create outlines) gdy zaznaczymy tekst, moim zdaniem jednak jest niewygodne – pozbawia nas oryginalnego tekstu, co utrudnia ewentualną późniejszą edycję. Poza tym czasem nie działa jak należy z powodu błędów w jego implementacji (np. nie uwzględnia podkreślenia albo przekreślenia tekstu!).
Z tego powodu powstała sztuczka, którą teraz przedstawię. Wykorzystuję w niej fakt, że przy spłaszczaniu przezroczystości InDesign automatycznie może zamienić tekst na krzywe na całej stronie. Domyślnie takie zachowanie jest wyłączone. Aby włączyć je muszę stworzyć nowe ustawienie spłaszczania przezroczystości (flattener preset): Wchodzę w menu Edit –> Transparency Flattener Presets…:

Następnie tworzę nowe ustawienie, klikając na przycisk New…:

Pojawia się okienko definicji nowego ustawienia spłaszczania przezroczystości. Nadaję nazwę (np. „krzywienie”, Raster/Vector Balance ustawiam na 100%, Line Art and Text Resolution na 1200 ppi, Gradient and Mesh Resolution na 300 ppi. Następnie zaznaczam najistotniejszą opcję: Convert All Text to Outlines. Nie zaszkodzi również zaznaczenie Convert All Strokes to Outlines:

Oczywiście klikam OK. W tym momencie mam już gotowe ustawienie spłaszczania przezroczystości. Muszę jeszcze dodać przezroczystość, najlepiej taką, która nie wpłynie na wygląd mojej pracy… Rozwiązanie jest bardzo proste: na samym wierzchu (najlepiej na osobnej warstwie) dodaję duży prostokąt o rozmiarach strony, bez obrysu, o kolorze wypełnienia „Paper”. Następnie w palecie Effects dla nowoutoworzonego prostokątu nadaję tryb mieszania „Multiply”. W ten sposób uzyskuję przezroczystość wymuszającą krzywienie, a jednocześnie nie zmieniającą mi wyglądu pracy.
Pozostaje wyeksportować pracę do formatu, który nie obsługuje przezroczystości, np. EPS albo PDF 1.3. W opcjach eksportu należy wybrać jako ustawienie spłaszczania „krzywienie”, po to, by rzeczywiście przy eksporcie nastąpiła zamiana tekstu na krzywe:
WAŻNE! Ten sposób działa we wszystkich wersjach InDesigna do CS4. Jednakże w wersji CS5 na skutek zmian w pracy spłaszczacza przezroczystości nie zadziała!, mimo, że paleta „Flattener preview” będzie pokazywać tekst zamieniony na krzywe. Przezroczystość na stronę należy wtedy dodać w inny sposób, np. tak: dodajemy gdzieś na marginesie możliwie małą kropkę (stopień pisma 0,1pt) korzystającą z tinty czarnej farby (0,01%) a następnie nad tą kropką umieszczamy możliwie mały prostokąt 100% K o przezroczystości ustawionej na 0,01%. W tym momencie wymuszamy działanie modułu spłaszczania przezroczystości.