poniedziałek, 2 lutego 2009

Wiszące spójniki w ID CS4

W ID CS4 pojawiło się nowe narzędzie - tzw. GREP styles. Jest bardzo potężny mechanizm pozwalający na nadawanie stylów znakowych „w locie” tekstom które pasują do danego wzorca GREP. W bardzo łatwy sposób można wykorzystać je do usuwania wiszących spójników.


Wyrażenie GREP, które znajdzie owe spójniki jest, rzecz jasna, takie samo jak w CS3:

(\b)(a|i|o|u|w|z)(\b\s)

Należy wprowadzić je w okienku GREP styles w opcjach akapitu:



Klikamy na „New GREP Style”. W liście stylów GREP pojawi się nowy element:



Przez kliknięcie na nim przechodzimy do jego edycji. Najpierw wybieramy styl który chcemy nadać — albo już istniejący (definiujący tylko jeden atrybut: „No Break”) albo nowy (przez opcję „New Character Style...”).
Następnie w polu „To Text:” umieszczamy wyrażenie GREP wyszukujące zawieszone spójniki:

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Tak, Macieju, ale wracamy w ten sposób do czasów IND 2.02 i stosowania stylów znakowych do likwidacji wiszących spójników... To nie jest wygodniejsze narzędzie w przypadku użycia w danym fragmencie wcześniej stylu znakowego. Wyobrażałem sobie te GREP Styles jako możliwość dynamicznej zamiany za pomocą GREP-ów - choć po głębszym wmyśleniu się, to się nie mogło udać... :-/

Maciej Piotr Przepióra pisze...

Co ciekawe, GREPstyle działają kaskadowo, mniej więcej tak jak CSS. Tzn. jeżeli tekst jest oznakowany jakimś stylem znakowym „z palca” i jednocześni pasuje do niego GREPstyl, najpierw zostanie zaaplikowany GREPstyl, a potem nadpisany na to styl znakowy. Jednak ze względu na to jak działają style znakowe w ID dojdzie do tego, że style nałożą się :). Atrybuty zdefiniowane przez GREPStyl zostaną przykryte przez definicje stylu znakowego. Jeżeli jednak styl znakowy nie ma definicji któregoś z tych atrybutów, tekst zostanie sformatowany wg nieprzykrytych atrybutów w definicji GREPstylu.

Piotr pisze...

Witam!
Przesiadłem się z Quarka 4.11 na ID CS3, a teraz jestem posiadaczem ID CS4. Dotkliwie odczułem brak skryptu który pomagałby umieszczanie niełamliwych spacji w tekście. Style GREP, jak znam życie, mogą czasami nie działać. Tak jak gradienty w stylach tabelowych. Pojawia się niepewność, która jest do przyjęcia w drobnych pracach (choć i to uważam za błąd w sztuce), a w dużych produkcjach do przyjęcia nie jest. Musimy wziąć pod uwagę sytuacje w których nie będziemy poddawac naszej pracy korekcie. Zatem nasze i programowe błędy nie zostaną wychwycone. Praca nad dokumentem 20 stronicowym różni się od łamania książki która stron mieć będzie 200. To nie jest godny zaufania sposób. GREP jest bardzo przydatny — jednak w tym przypadku polegałbym na skryptach.
Pozdrawiam!