wtorek, 24 maja 2011

Eksportowanie PDFów w tle w InDesign CS5 - część II.

Mimo, że eksport do pliku PDF w tle możemy kontrolować za pomocą odpowiednich elementów interfejsu użytkownika w InDesign CS5 (tak jak opisałem to w poprzednim wpisie) nie każdemu odpowiada te nowe zachowanie. Co więcej, zwłaszcza w wypadku systemu Mac OS X powszechne są doniesienia o problemach (zawieszanie się programu itp.).

Całe szczęście, jeżeli chcemy wyłączyć eksportowanie w tle i przywrócić dawny sposób działania, nie ma najmniejszego problemu! Należy utworzyć pusty plik o nazwie „DisableAsyncExports.txt” i umieścić w katalogu w którym znajduje się plik wykonywalny InDesigna.

  • Na Mac OS X należy w Finderze przejść do teczki w której zainstalowany jest InDesign, ctrl-kliknąć na Adobe InDesign CS5.app a następnie wybrać Show Package Content (Pokaż zawartość), w nowootwartym oknie przejść do teczki Contents/MacOS/ i w niej umieścić utworzony plik
  • Na Windows wystarczy przejść do katalogu w którym zainstalowany został InDesign i w nim umieścić plik o którym mowa.

InDesign sprawdza istnienie pliku za każdym razem kiedy ma zacząć eksport do PDF. Fakt ten został wykorzystany przez  Marijan Tompa który napisał skrypt dodający do menu File pozycję sterującą sposobem eksportowania do pliku PDF. Skrypt można pobrać tu.

UWAGA: (dot. użytkowników Windows 7 i Vista) ponieważ skrypt ten działa wewnątrz katalogu z zainstalowanym programem, nie zadziała, jeżeli w systemie włączona opcja User Account Control.

W następnym wpisie zaprezentuję kolejne rozwiązanie, przywracające dawny sposób działania eksportu.

poniedziałek, 23 maja 2011

Eksportowanie PDFów w tle w InDesign CS5.

Jedną z nowości w InDesign CS5 jest eksportowanie PDFów w tle, bez przerywania pracy użytkownika. Choć wydaje się to ciekawą ideą, spotkałem się z informacjami o zawieszaniu się programu i innych związanych problemach. Poza tym, jak sam zauważyłem, trudno zorientować się kiedy eksport się zakończył i można np. wysłać plik do korekty.
Jeżeli chcemy śledzić postęp eksportu, włączmy paletę „Background Taks”:
Naszym oczom ukaże się pusta paleta. Kiedy wywołamy eksport do pliku pdf, pojawi się w niej na ten temat odpowiednia informacja:
Jednakże paleta wymaga miejsca na ekranie i trzeba pamiętać o jej włączeniu... Zazwyczaj chcemy przecież tylko wiedzieć, czy eksport już się zakończył. Całe szczęście, jest inny sposób: w górnej belce okna programu (tam gdzie znajduje się menu, a także ikonki typu „Otwórz Bridge”) w momencie gdy wykonywane jest jakieś zadanie w tle, pojawia się ikonka:
W momencie kiedy eksport zakończy się, rzecz jasna ikonka znika.
Tyle na dziś, jutro zaś trochę więcej informacji nt. jak w ogóle wyłączyć ten „ficzer” :)

piątek, 4 marca 2011

GREP w InDesign

Z przyjemnością informuję, że na polskim rynku ukazała się książka „GREP w InDesign” autorstwa Marka Włodarza. Jest mi tym bardziej miło, że mam w tym przedsięwzięciu swój wkład, choć naprawdę niewielki. Oto fragment przedmowy:
Począwszy od wersji CS3, Adobe InDesign dysponuje potężnym narzędziem edycyjnym - wyszukiwaniem i zastępowaniem tekstu przy użyciu wyrażeń regularnych. Nie da się przecenić wynikającej stąd możliwości zautomatyzowania zadań, które dotąd można było wykonać tylko ręcznie lub zewnętrznymi narzędziami.
Wyrażenia regularne są jednak na tyle złożone, że trudno z nich skorzystać bez przygotowania i nauki. Sam InDesign jest praktycznie pozbawiony wskazówek na ten temat, a i niewiele więcej można znaleźć w dostępnych podręcznikach. Książka ta ma na celu wypełnić tę lukę.
Choć zamieściłem w niej dziesiątki przykładów, książka nie zawiera (i nie może) rozwiązań wszystkich problemów, które można napotkać przy pracy nad tekstem. Wskazuje jednak kierunki, w których można szukać tych rozwiązań, a także niebezpieczne rafy i mielizny, które trzeba się nauczyć omijać.
W trzy dni wykonać pracę, która dotychczas zajmowała trzy tygodnie? Tak, to jest możliwe, a przedstawione w książce koncepcje i narzędzia stanowią część rozwiązania.
Szczegóły są dostępne na stronie wydawcy. Książkę zamierzam przeczytać w najbliższym czasie, więc spodziewajcie się recenzji :)

piątek, 11 lutego 2011

Getting started with Flex 4

Adobe udostępniło darmowego ebooka pt „Getting started with Flex 4”. Można ściągnąć go ze strony Adobe.
Myślę, że z czystym sercem mogę polecić go osobom, które nie znają jeszcze narzędzi Adobe. Książka jest niezłym wprowadzeniem do czwartej wersji Flexa i Flash Buildera. Jak sam tytuł wskazuje – jest to pozycja przeznaczona dla początkujących, osoby pracujące na co dzień z Flexem raczej nie znajdą tu nic interesującego.

Tytuł: Getting Started with Flex 4
Autorzy: Jeanette Stallons, Andrew Shorten, Vince Genovese
Wydawca: O'Reilly Media Inc.
Seria: Adobe Developer Library
ISBN: 978-0-596-80411-4